Ultrasonu El Boyutlarına İndiren Yenilik: Butterfly IQ [SXSW 2019]

Teknoloji Haberleri 04 Mart 2019 - 21:50 1168 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Butterfly IQ ile tek elinizle ultrason yapabilir, vücudunuzu iPhone ekranından takip edebilirsiniz.

Teknolojik ilerlemeler sağlık alanını geliştirmeye devam ediyor. Daha önceleri yaptığımız haberde vücudunuzun sağlık ve diğer biyometrik verilerini toplayan, check-up özelliğine sahip dövmelerden bahsetmiştik. Teknoloji sayesinde daha küçük cihazlarda daha rahat bir şekilde sağlık durumumuz hakkında bilgi sahibi olmak, ilerleyen dönemlerde herkesin kendi doktoru olmasına sebebiyet verebilir gibi duruyor. Bu ürünlerden bir tanesi de büyük ve pahalı ultrason cihazlarının yerini alabilecek Butterfly IQ.

El boyutundaki 300 gramlık Butterfly IQ ile vücut taramanızı kendiniz yapabilecek duruma geliyorsunuz. iPhone veya iPad ekranına bağlanarak taramanın sonuçlarını takip etmek mümkün. Ayrıca anlaşılması kolay fonksiyon tuşları ve basit ara yüzü sayesinde kullanımı klasik ultrason cihazlarına kıyasla oldukça rahat. Sahip olduğu bataryası sayesinde 2 saatlik tarama yapılabilir ve kablosuz şarj özelliği sayesinde kullanım kolaylığı sunar. Anodize alüminyum dış yüzeyi, dayanıklı ve estetik olmasının yanında ısıl verimlilik sağlar.

Kullanımı kolaylaştıran tasarım ve arayüz

Programlanabilir mikro işlenmiş sensörler, ultrasonik dalga desenin tümünü tek bir elinizle kontrol etmenizi sağlar. Butterfly Network kurucusu Jonathan Rothberg’in geliştirdiği silikon çip, 9 bin sensörün hareketlerini dönüştürerek doğrusal veya kavisli görüntülerin çıktısını ekrana yansıtır.

Uygulamanın içinde 18 ön ayarlı vücut bölgesi ve kullanılabilecek 3 farklı yöntemi bulunur. B-Mode geleneksel ultrason donanımını ve klasik gri tonlamalı görüntülemeyi kapsar. M-Mode sayesinde görüntüleme ekranı ikiye bölünür. Üst taraftaki görüntüde incelenen bölge bulunur ve kaydırılarak bölge değiştirilebilir. alt taraftaki görüntüyde ise, üst tarafta bulunan bölgenin 2 boyutlu görseli bulunur. Böylelikle incelenen bölge için derinlik sağlanır. Color doppler mode görüntülemeyi renklendirir. Bu yöntem sayesinde kan akışı takip edilebilir. Tüm bu yöntemlerin içinde ekran üzerinden seçimle istenilen bölgenin uzunluğu ölçülebilir. Şüpheli olan görselin boyutu ölçülebilir. Görüntüleri kaydedebilme özelliği ve buluta yükleyebilmesi sayesinde bir alanda birden çok hastanın veya aile bireylerinin görüntülenmiş sonuçları saklanabilir ve aktarılabilir. Başka grupların veya hastaların sonuçlarına ulaşabilir görüntüleme hakkında yorum yapabilirsiniz. Farklı sonuçları takip etmek, iyi bir öğrenme ve öğretme kaynağı olarak kullanılabilir. Butterfly IQ bu özellikleri sayesinde, SXSW Interactive Innovation Awards 2019‘da Health, Med & BioTech kategorisinin finalistleri arasında bulunuyor.

Şirketin resmi Youtube sayfasında cihazın kullanımını anlatan öğretici videolar bulunuyor. Özellikleri sayesinde ultrasonu daha ulaşılabilir ve ucuz hale getiren Butterfly IQ 2bin dolarlık satış fiyatı ile internet sitesinden alınabilir.


ETİKETLER:

Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android’de Pil ve Veri Tüketen Sahtekarlık!

Dolandırıcılar, Android'de masum geliştiricilerin reklamlarının arkasına video gizleyerek ceplerini doldurd...

BenQ kablosuz taşınabilir LED projektörle eğlence dilediğiniz yerde sizinle

BenQ, dijital yaşam tarzı trend belirleyicilerinin kablolardan kurtulması ve her ortamda büyük ekran eğlenc...

İşte karşınızda yeni Apple AirPods

Apple’ın kablosuz kulaklık modeli AirPods yenilendi. Artık kablosuz şarj kutusu ile birlikte geliyor. Hatta...

Yeni iMac’ler 9399 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu

Dün sizlere Apple’ın 25 Mart etkinliğinde tanıtması beklenen yeniliklerden bahsetmiştik. Bugün de Apple’ın ...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP