Türk Hekimler, Ameliyatsız Kalp Hastalığı Tekniği Geliştirdi

Sağlık 09 Şubat 2019 - 22:43 2211 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp hastalarında açık ameliyat gerektirmeyen “Kılıç Tekniği” adı verilen bir yöntem geliştirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Girişimsel Kardiyoloji biriminde geliştirilen ve pulmoner kapak darlığı hastalarını ameliyattan kurtaran “Kılıç Tekniği” yöntemi Dünya Yapısal Kalp Hastalıkları Kongresi’nde de kabul gördü.

Kılıç Tekniği yöntemi, KOÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı İnvazif Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Birimi’nde görevli öğretim üyeleri Prof. Dr. Teoman Kılıç, Prof. Dr. Tayfun Şahin, Dr. İrem Karaüzüm, Dr. Şenol Coşkun, Dr. Burak Acar ve Dr. Kurtuluş Karaüzüm’den oluşan bir ekip tarafından geliştirildi.

İsmini, geliştiren Teoman Kılıç’tan alan yöntem, önemli kardiyoloji dergilerinden “Texas Heart Institute Journal”de yayınlandı. Tedavinin uygulandığı hastalık olan pulmoner kapak darlığı, erişkenlerde görülüyor ve doğumsal kalp hastalıklardan bir tanesi olarak adlandırılıyor.

Türkiye’den ve yurt dışından birçok hastanın merkezlerine başvurduğunu aktaran Kılıç “İleri ciddi derecede aort kapak darlığı olan ve açık cerrahi için yüksek risk taşıyan hastalarda transkateter yöntemle açık ameliyat uygulamadan anjiyo laboratuvarında aort kapak takılması (TAVI yöntemi) işlemini gerçekleştiriyoruz. Özellikle ciddi ileri evre mitral yetersizliği olan hastalarda mitral mandallama tedavisi (Mitraclip), daha önce mekanik ve biyoprotez kapak takılmış ancak bu kapakların etrafında delik oluşmuş (Paravalvuler kaçak) olan hastalarda uyguladığımız ‘paravalvuler kaçak kapatılması’ işlemleri ve özellikle erişkinlerde kalp içi deliklerin açık ameliyatsız yöntemlerle kapatılması konusunda da ülkemizde önemli bir merkez konumundayız.” dedi.


ETİKETLER:

Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Depresyonun Beynin Daha Hızlı Yaşlanmasına Neden Olduğu Ortaya Çıktı

Depresyonun çarpıcı etkileri arasına bir yenisi daha eklendi. Buna göre depresyon, yaşlılığa bağlı beyin fo...

İsrailli Araştırmacılar: 1 Yıl İçinde Kanseri Yok Edeceğiz

İsrailli bir ilaç firması, bir yıl içerisinde kanseri tamamen tedavi edecek bir ilaç geliştireceğini iddia ...

Kronik yorgunluk hasta ediyor!

Kronik yorgunluğun ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği uyarısınd...

Çikolata kistleri kısırlık yapar mı?

Çikolata kistlerinin içeriğinin tamamen çikolataya benzediği için çikol...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP