Rusya, ulusal internet ağı kurmak istiyor

Teknoloji Haberleri 04 Mart 2019 - 21:40 981 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Rusya, bildiğimiz interneti vatandaşlarına adeta kapatıp, kendi internet ağını test etmeye hazırlanıyor!

Rusya, şu an ile Nisan arasında bir arada yapılacak bir test ile kendisini küresel internetten ayırmayı planlıyor. Ülke, siber savaşa karşı kendisini korumak için bir ülke içi internet (intranet) ve bir internet “kapama tuşu” kurduğunu söylüyor.

Packet Clearing House kıdemli yöneticisi Bill Woodcock’un e-posta aracılığıyla söylediği üzere bu yöntem tek başına kesin bir çözüm olmayacaktır ancak yanında kullanılacak diğer taktiklerle beraber mantıklı ve güçlü bir strateji olabilir.

İnternet için bir “kapama tuşu” bir süredir Rusya’nın planları içerisinde yer alıyordu ancak bu durum tamamen savunma ile ilgili değil. Rusya, bu sistemi hem siber savaştan korunma, hem de ülke içerisinde bilgiyi kontrol etmenin bir yolu olarak görüyor.

Ülke, genel internet yerine Runet adlı, hükümet tarafından işletilen yerel bir ağı kullanmayı planlıyor. Runet dış dünyaya bağlı olmayacak ancak vatandaşlar e-posta ve diğer sistemlere erişebilecekler.

Ulusal internet, gerçek (küresel) İnternet’in yerine geçecek IP tabanlı kapalı bir ağ olarak görülebilir. Genel olarak bu sistemin amacı, İran’da olduğu gibi, genel internete ulaşımı sınırlarken vatandaşların iletişimlerini de izlemek oluyor. İran, yıllar süren söylentilerin ardından Ocak 2018 tarihinde kendi yerel internetini başlatmıştı ve uluslararası sitelerin ülkeye erişmek için hükümet ile anlaşmaları gerekiyordu.

İntranete sahip olan bir diğer ülke de Kuzey Kore. Kuzey Kore’nin yerel interneti, 2000 yılında başlatıldığı düşünülüyor ve bildiğimiz en eski ulusal internet olarak karşımıza çıkıyor…


ETİKETLER:

Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni bir WhatsApp güvenlik açığı ortaya çıktı!

Her geçen gün yeni bir haberle gündeme gelen WhatsApp bu kez bir güvenlik açığıyla gündemde. Son çıkan What...

WhatsApp’tan ekran görüntüsü yasağı!

WhatsApp ekran görüntüsü özelliğini bir çoğumuz kullanıyoruz. Özel sohbetlerde kullanıcılarla olan önemli b...

Yeni Intel laptop işlemcileri 5GHz hız sunuyor

Intel'in yeni tanıttığı işlemcileri arasında en çok dikkat çekenler laptop sürümleri oldu. 45W H serisi işl...

LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

LG, mobil biriminde uzun süredir kronik biçimde zarar etmesi sebebi ile Güney Kore'deki cep telefonu üretim...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP