Rusya, ulusal internet ağı kurmak istiyor

Teknoloji Haberleri 04 Mart 2019 - 21:40 944 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Rusya, bildiğimiz interneti vatandaşlarına adeta kapatıp, kendi internet ağını test etmeye hazırlanıyor!

Rusya, şu an ile Nisan arasında bir arada yapılacak bir test ile kendisini küresel internetten ayırmayı planlıyor. Ülke, siber savaşa karşı kendisini korumak için bir ülke içi internet (intranet) ve bir internet “kapama tuşu” kurduğunu söylüyor.

Packet Clearing House kıdemli yöneticisi Bill Woodcock’un e-posta aracılığıyla söylediği üzere bu yöntem tek başına kesin bir çözüm olmayacaktır ancak yanında kullanılacak diğer taktiklerle beraber mantıklı ve güçlü bir strateji olabilir.

İnternet için bir “kapama tuşu” bir süredir Rusya’nın planları içerisinde yer alıyordu ancak bu durum tamamen savunma ile ilgili değil. Rusya, bu sistemi hem siber savaştan korunma, hem de ülke içerisinde bilgiyi kontrol etmenin bir yolu olarak görüyor.

Ülke, genel internet yerine Runet adlı, hükümet tarafından işletilen yerel bir ağı kullanmayı planlıyor. Runet dış dünyaya bağlı olmayacak ancak vatandaşlar e-posta ve diğer sistemlere erişebilecekler.

Ulusal internet, gerçek (küresel) İnternet’in yerine geçecek IP tabanlı kapalı bir ağ olarak görülebilir. Genel olarak bu sistemin amacı, İran’da olduğu gibi, genel internete ulaşımı sınırlarken vatandaşların iletişimlerini de izlemek oluyor. İran, yıllar süren söylentilerin ardından Ocak 2018 tarihinde kendi yerel internetini başlatmıştı ve uluslararası sitelerin ülkeye erişmek için hükümet ile anlaşmaları gerekiyordu.

İntranete sahip olan bir diğer ülke de Kuzey Kore. Kuzey Kore’nin yerel interneti, 2000 yılında başlatıldığı düşünülüyor ve bildiğimiz en eski ulusal internet olarak karşımıza çıkıyor…


ETİKETLER:

Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android’de Pil ve Veri Tüketen Sahtekarlık!

Dolandırıcılar, Android'de masum geliştiricilerin reklamlarının arkasına video gizleyerek ceplerini doldurd...

BenQ kablosuz taşınabilir LED projektörle eğlence dilediğiniz yerde sizinle

BenQ, dijital yaşam tarzı trend belirleyicilerinin kablolardan kurtulması ve her ortamda büyük ekran eğlenc...

İşte karşınızda yeni Apple AirPods

Apple’ın kablosuz kulaklık modeli AirPods yenilendi. Artık kablosuz şarj kutusu ile birlikte geliyor. Hatta...

Yeni iMac’ler 9399 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu

Dün sizlere Apple’ın 25 Mart etkinliğinde tanıtması beklenen yeniliklerden bahsetmiştik. Bugün de Apple’ın ...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP