LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

Teknoloji Haberleri 25 Nisan 2019 - 0:07 1105 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

LG, mobil biriminde uzun süredir kronik biçimde zarar etmesi sebebi ile Güney Kore’deki cep telefonu üretimini askıya almayı planlıyor. Detaylar haberimizde.

Son dönemlerde akıllı telefon pazarında sıkıntılı günler geçiren LG Electronics, ana vatanı Güney Kore’deki cep telefonu üretimini askıyla almayı ve üretimi Vietnam’daki mevcut tesisine kaydırmayı planlıyor.

LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

LG Electronics, en büyük rakibi Samsung’la rekabette zorlanırken, son zamanlarda karşısına Çin’den de Huawei, Xiaomi, Oppo gibi güçlü rakipler çıkması sebebi ile daha da sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Şirket mobil cihaz sektöründe ayakta kalmak için sürekli bir reform ve optimizasyon sürecinde, fakat buna rağmen mobil biriminde zarar etmekten bir türlü kurtulamadı. Son olarak çareyi, ana vatanı Güney Kore’de telefon üretimine son vermekte bulan şirket, üretim tesisini Vietnam’a taşıyacak.

LG ev aletleri ve TV ürünlerinde iyi bir performans gösterse de, mobil bölümü bir süredir zarar ediyor. Güney Kore’li şirket, 2018 yılının 4. çeyreğinde 72.5 milyon dolarlık bir zarar açıklamıştı. Şirketin zarar eden akıllı telefon bölümü 2018’de toplamda 700 milyon dolardan fazla para kaybettirdi.

Şirketin Güney Kore, Çin, Brezilya, Vietnam ve Hindistan’da akıllı telefon üretim tesisleri bulunuyor. Güney Kore fabrikası ise şirketin toplam akıllı telefon üretiminin yüzde 10 ilâ yüzde 20’sini oluşturan üst segment modelleri ürettiğini belirtelim. Çünkü en iyi akıllı telefonlarına “Güney Kore’de üretilmiştir” damgasını vurmak, şirket için ayrı bir prestij anlamına geliyordu.

Ek bilgi olarak LG’nin, ABD pazarında uzun süredir Apple ve Samsung’un ardından üçüncü tercih olarak değerlendirildiğini belirtelim. Ayrıca, şirketin ana vatanı Güney Kore’de de hâlâ sadık bir kullanıcı kitlesi mevcut. Buna rağmen şirketin Güney Kore’deki üretim faaliyetlerini sürdüremeyecek olması, LG’nin mobil cihaz pazarındaki işlerinin yavaş yavaş düşüş yaşamasına neden olacak anlamına geliyor.


ETİKETLER:

Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni bir WhatsApp güvenlik açığı ortaya çıktı!

Her geçen gün yeni bir haberle gündeme gelen WhatsApp bu kez bir güvenlik açığıyla gündemde. Son çıkan What...

WhatsApp’tan ekran görüntüsü yasağı!

WhatsApp ekran görüntüsü özelliğini bir çoğumuz kullanıyoruz. Özel sohbetlerde kullanıcılarla olan önemli b...

Yeni Intel laptop işlemcileri 5GHz hız sunuyor

Intel'in yeni tanıttığı işlemcileri arasında en çok dikkat çekenler laptop sürümleri oldu. 45W H serisi işl...

Gürültü önleme özellikli AirPods 3, yıl sonuna kadar gelebilir

DigiTimes tarafından yayınlanan yeni bir rapor üçüncü nesil AirPods'un 2019'un sonuna kadar piyasaya sürüle...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP