Instagram’da markaların yapmaması gerekenler

Instagram 25 Kasım 2018 - 15:00 63 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Instagram’da markaların yapmaması gerekenler

Instagram’dan satış yapmak başlıklı yazımda ele aldığım makaleye ek olarak şimdide sizlerle Instagram’da markaların yapmaması gereken hususlara değineceğim.

  1. Instagram üzerinden satışı, başka mecralarla aynı şekilde düşünmeyin.
Instagram diğer sosyal medya ağlarından farklı bir yaklaşım gerektiren görsel ve gerçek zamanlı bir platformdur. Instagram’da satış yapmak ve satışı artırmak için göz alıcı imajlar kullanılması mutlaka gerekmektedir. Doğru görseli bulabilmek yada tasarlayabilmek bazen oldukça zaman almaktadır. Kullandığımız imaj kare şeklinde ve anlaşılması kolay olmanın yanında imajdaki ışıklandırma rahatsız edici olmamalı. Daha öncede kaleme aldığım bir yazıda belirttiğim gibi “Açık Renkler: Instagram fotoğraflarınızı farklı filtreler ile olduğundan çok farklı bir hale getirebilirsiniz ancak bunu yaparken görselinizi kesinlikle ve kesinlikle koyulaştırmayın. Araştırmalara göre %65 ve daha fazla açıklığa sahip olan fotoğraflar, diğer fotoğraflara oranla %24 daha fazla etkileşim alıyor.“  bu kurala kesinlikle uymamız gerekmektedir.
  1. Satış detayları konusunda tüketicileri geçiştirmeyin.

Tüketicilerin bir ürün hakkında soru sormaları satın alma sinyallerinin en önemlilerinden  biri olmaktadır. Instagram’da insanlar gezinirken satın alma ile ilgili düşünceleri yoksa soru sormayacaklardır. Doğru reklam ve görseller ile satış için dikkatlerini çektiyseniz ürünün yada promosyonun detaylarını öğrenmek için sizlere sorular soracaklardır. Online olarak satın almayacak olsalar bile tüketicilerin ürün ve hizmetlerle ilgili sorularının görmezden gelinmemesi ve geçiştirilmemesi gerekir. Altın kural ilgisiz bile gözüken olası müşterilerimizin sorularına anlık dönüşler yapmaya özen gösterin.

  1. Instagram’ı gizli tutmayın.

Instagram hesabınızı diğer sosyal hublar (Facebook, Twitter, Tumblr vb.) üzerinde mutlaka duyurun. Instagram üzerinden yaptığınız promosyonları ve paylaştığınız ürün görsellerini diğer sosyal hesaplarınızdan paylaşmayı ihmal etmeyin. Böylece hem marka tanınırlığı, hem daha fazla takipçi hem de tüketicilerle etkileşim artışı elde edebilir ve tüketicilerin sizin için içerik üretmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Geri kalan satış kanallarını ihmal etmeyin.

Instagram üzerinden satış yapmaya başladığınızda önemli bir satış artışı sağlayabilirsiniz. Ancak diğer satış kanallarını ihmal edip, o kanallar üzerinden gelen müşterilerinizi kaybetmeyin.


Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram’da premium hesap dönemi başlıyor!

Neredeyse anlık olarak güncellemelerin birbirini kovaladığı bu büyük platforumda ş...

Instagram’a sesli mesaj gönderme özelliği geldi

Milyonlarca kişinin aktif kullandığı platform olan Instagram’a dün gelen özellik kullanıcılarının oldukça b...

Instagram’da Hashtag Sorununun Çözümü

Dünyada en popüler platform olan Instagram, gün geçtikçe dahada büyümekte ve bununla beraber bir çok hatada...

Instagram’da yeni bir hata daha

Bugün Instagram üzerinde milyonlarca kullanıcı karşılaştığı hatadan dolayı çıldırdı. Sorun tam olarak kulla...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP