Instagram Reklam Verme Rehberi

Sosyal Medya 16 Kasım 2018 - 19:45 229 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Sosyal medyada artan rekabet ile birlikte küçük büyük tüm işletmeler instagram reklamlarını kullanmaya ve verdikleri reklamlar ile işletmelerini büyütmeye başladı. İster kendi evinizde ürettiğiniz butik ürünleri satan biri olun, ister hizmet sunan büyük bir firma, instagram reklam verme seçeneklerini doğru değerlendirerek kısa sürede kitlenizi ve işletmenizi büyütmeniz aslında oldukça kolay. Yeter ki reklamınızı doğru şekilde verin.
Peki doğru şekilde Instagram’a reklam vermek için hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor? Instagram reklam fiyatları nedir? Ne kadar bütçe ile başarılı olabilirsiniz? Gelin hep birlikte adım adım bu soruların cevaplarına bakalım.
Instagram’a reklam vermek için neler gerekli?
Instagram’a reklam vermek için ilk etapta 2 şeye ihtiyacınız var:
1. Instagram hesabınızın tanımlandığı bir Facebook sayfası
2. Facebook reklam hesabı
# Instagram ve Facebook reklamları aynı panel üzerinden verildiğinden böyle bir zorunluluk bulunuyor.
Eğer halihazırda bir Facebook reklam hesabınız yoksa veya Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız kısaca onlara da değinelim:
# Facebook sayfanıza Instagram hesabını ekleme: Facebook sayfanızı açtıktan sonra yukarıda gözüken panelde “Ayarlar” kısmına tıklayıp açılan yeni ekrandan “Instagram Reklamları” bölümüne tıklayın.
Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi bu alana girdikten sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir.
# Facebook reklam hesabı nasıl açılır: Buraya tıklayarak Facebook’un “Reklam Yöneticisi” aracına giriş yapın. Yukarıdaki sekmeden “Reklam Hesabı Ayarları” bölümüne girerek bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurarak kaydedin. Hemen sonrasında yine yukarıdaki panelde “Ödeme Yöntemleri” bölüme giriş yaparak kredi kartınızı tanımlayın. Artık reklam vermeye hazırsınız!
Instagram’a reklam nasıl verilir?
Yukarıdaki işlemleri tamamladıysanız, artık Instagram’a reklam vermeye hazırsınız demektir. Aşağıdaki görseller ve altlarındaki numaralandırılmış açıklamaları takip ederek ilk reklamınızı verebilirsiniz.
1- Öncelikle Facebook hesabınızdan “Reklam Yöneticisi” paneline giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan reklam oluştur butonuna tıklayın.
2- Reklamınızı neden vermek istediğinize göre uygun reklam türlerinden birini seçin. İlk defa reklam veriyorsanız bir görsel öne çıkarmak için “Etkileşim” altında bulunan “Gönderi Etkileşimi” butonuna tıklayarak hali hazırda Facebook sayfanızda yayınladığınız bir içeriğinizin reklamını Instagram’da yapabilirsiniz. Tüm reklam türleri ve detayları için “Facebook Reklam Verme” yazıma bakabilirsiniz.
3- Etkileşim reklam türünü seçtikten sonra karşınıza gelecek bu alandan reklam kampanyanızın adını belirleyebilirsiniz. Birden çok reklam vermeyi planlıyor ve hedef kitlenizi bazı kriterlere göre ayırmak istiyorsanız buraya uygun şekilde bir isim girebilirsiniz.
Örneğin ben satış için bir reklam verirken “Ürün Adı – Cinsiyet – Yaş Aralığı – Tarih” şeklinde isimlendiriyorum. Böylece reklamlarımın takibini yapmak daha kolay oluyor.
4- Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra “Devam” butonuna basarak reklam hedeflememizi yapacağımız bölüme geçelim.
5- Bu alandan reklamlarınızın hangi bölgelerdeki kişilere gösterileceğini seçebilirsiniz. Tüm Türkiye’ye reklam göstermek için yukarıdaki gibi yapabilir yada belli başlı “İstanbul” gibi bölgelere reklam göstermek için “Türkiye” seçeneğini kaldırarak buraya “İstanbul” yazabilirsiniz.
6- Instagram’a vereceğiniz reklamın gösterileceği hedef kitlenin yaş aralığını buradan belirleyebilirsiniz.
7- Hedef kitlenizin cinsiyetini bu alandan düzenleyebilirsiniz. Örneğin erkeklere özel ürünler satan butik hesabınız için Instagram’a reklam vermeyi planlıyorsanız, bu bölümden muhakak “Erkekler” seçeneğine tıkladığınıza emin olun!
8- Sol tarafta görünen bu alandan reklamınızın ortalama kaç kişiye erişeceğini kontrol edebilirsiniz. Reklamınızda yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarında değişiklik yaptıkça bu değerler de güncellenecektir.
9- Bu bölümden Instagram reklamınızı görecek kişilerin davranışlarını, demografik bilgileri ve ilgi alanlarını belirleyebilirsiniz. Reklamınızın performansını ekleyen en önemli faktörlerden biri de bu alanda doğru bir hedefleme yapmanız bağlıdır. Bu bölümü doldururken dilerseniz hedef kitlenizin ilgili olduğu sayfaları ekleyebilir, dilerseniz “Göz At” bölümünden Facebook’un sizin için oluşturduğu farklı davranış ve kategorileri tercih edebilirsiniz.
# Bu bölümü doldurmadan önce Instagram reklamınızdan daha iyi sonuç almak istiyorsanız muhakkak “Facebook Hedef Kitle Oluşturma” yazımı sindirerek okuyun.
10- Sayfanız, uygulamanız veya etkinliğiniz ile bir şekilde bağlantı kurmuş kişilere reklam gösterme veya bu kişileri reklamınızdan tamamen çıkartmak için buradaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bu bölümü daha iyi anlamanız için aşağıda iki örnek reklam senaryosunu sizlerle paylaşıyorum:
# Gençlere yönelik bir etkinlik düzenlediğinizi farz edelim. Etkinliğinize de halihazırda 1000 kişi katılmış olsun. Yalnızca bu katılan kişilere özel sunduğunuz bir indirimi, reklamınız ile bu insanlara ulaştırmak istiyorsanız “Etkinlikler” bölümünden “Etkinliğinize yanıt veren kişileri” seçerek bu kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
# Yada butik ürünler satan bir sayfanız olduğunu ve halihazırda zaten sayfanız sürekli paylaştığınız ürünleri Instagram reklamları ile daha çok kişiye ulaştırmak istiyorsanız. Bu durumda sayfanızı beğenen kişilere bu reklamı tekrar göstermenize gerek yoktur değil mi? Bu durumda “Facebook Sayfaları” bölümünden “Sayfanızı beğenen kişileri hariç tut” seçeneğine tıklayarak reklamınızı halihazırda sayfanızı beğenen kişilere göstermeyebilirsiniz.
11- Hazırlamış olduğunuz hedef kitleyi daha sonra da kullanmak istiyorsanız “Bu Hedef Kitleyi Kaydet” butonuna basarak hedef kitlenize bir isim verip kaydedebilirsiniz.
12- Hazırladığınız reklamın hem Facebook, hemde Instagram’da otomatik olarak yayınlanmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Otomatik reklam alanlarını tercih ettiğinizde Facebook, reklamınızın en iyi etkileşim aldığı reklam alanlarına göre bu alanlarda reklamınızı daha çok gösterecektir.
# Otomatik reklamlar, her ne kadar reklamlarınızın ilgi gördüğü yerlerde çıkıyor olsa da ilgi görecek fotoğraflarınızda bu alanı tercih etmeniz sizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü reklamınız Instagram’da “fotoğraf” olması nedeniyle daha çok etkileşim alacak ve tüm bütçeniz buraya harcanacaktır. Bunun için Facebook ve Instagram reklamlarınızı, çok genel bir konu olmadığı sürece ayrı reklamlar şeklinde vermeniz daha iyidir.
13- Reklamlarınız yalnızca Facebook veya Instagram’da çıkmasını istiyorsanız bu bölümü işaretleyerek aşağıda açılan “Platformlar” bölümünden ilgili reklam alanlarını işaretlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu bölümden reklamınızın gösterileceği “Cihaz Türlerini” de belirleyebilirsiniz.
14- Reklamınızın belirli mobil cihazlar ve işletim sistemlerinde gösterilmesini istiyorsanız bu bölümden tercihinizi daraltabilirsiniz.
# Örneğin iPhone için kılıf üreten bir firmasınız ve reklamlarınız yalnızca iPhone sahiplerine görünmesini istiyorsunuz. Bu alanda “iOS kullanıcılarını” tercih ederek reklamlarınız yalnızca iPhone kullanıcılarına gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
15- Reklamlarınızın günlük veya toplam kampanya sürecinde ne kadar para harcamasını istiyorsanız bu bölümden belirleyebilirsiniz. Sürekli devam edecek reklamlarınız için “Günlük Bütçe” belirleyebilir, bir alt bölümden başlangıç ve bitiş tarihi belirleyeceğiniz reklamlarınız için ise “Toplam Bütçeyi” tercih edebilirsiniz.
# Reklamlarınızda iyi geri dönüşler almak için günlük bütçenizin 5 TL’nin altına düşmemesine dikkat edin.
16- Reklamınızı sürekli yayınlamak veya bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlemek için bu bölümden tercih yapabilirsiniz. Ayrıca reklamınızın hangi gün saat kaçta başlayıp hangi gün saat kaçta biteceğini de bu bölümden belirleyebilirsiniz.
17- Instagram reklamınızı verme amacınıza bağlı olarak buradan, reklamın yayın boyunca nasıl ilerlemesi gerektiğini tercih edebilirsiniz. Aşağıda her birine tek tek değinelim:
# Gönderi Etkileşimi: Reklam verirken amacınız reklamınızın beğenilmesi, yorum yapılması, paylaşılması veya herhangi bir etkileşim alması ile bu yayın optimizasyon türünü belirleyebilirsiniz.
# Gösterimler: Reklamınızın etkileşimi değil, ne kadar çok kez gösterildiği sizin için daha önemliyse bu optimizasyon türünü tercih edebilirsiniz.
# Günlük Tekil Erişim: Tek seferlik bir fırsat gibi insanların yalnızca bir defa görmesini istediğiniz reklamlarınız için bu yayın optimizasyonunu tercih edebilirsiniz. Bu seçenek ile reklamlarınızı o kişiye gün içerisinde yalnızca bir defa gösterirsiniz.
18- Bu alanda dilerseniz “Otomatik” seçeneğini belirleyerek Facebook’un sizin için en çok etkileşim alacağınız şekilde reklamınızı optimize etmesini isteyebilir yada “Manuel” seçeneğini belirleyerek reklamınıza gelecek 1 etkileşimin sizin için ücretini belirleyebilirsiniz. İlk defa reklam veriyorsanız “Otomatik” seçeneğini tercih etmenizde yarar var.
19- Buradan dilerseniz vermiş olduğunuz reklamınız için sizden ne zaman ücret kesileceğini belirleyebilirsiniz. Ancak çok yüksek bütçeli reklamlar ve spesifik bir kampanya için özel bir Instagram reklamı vermiyorsanız, bu bölümü düzenlemenize gerek yok.
20- Instagram reklamınızı, günün yalnızca belli bir saatinde yayınlamak istiyorsanız bu alandan reklam yayınınızın devam etmesini istediğiniz saatleri belirleyebilirsiniz. Bu saatler dışında reklamınız otomatik olarak durdurulacaktır.
21- Reklamınızın gün içerisine yayılmasını mı yoksa en hızlı şekilde gösterilmesini mi istediğinizi bu bölümden belirleyebilirsiniz. Çok acil şekilde insanlara ulaşmanız gereken bir reklamınız yoksa bu alanı “Standart” haliyle bırakmanızda fayda var.
22- Aynı reklam içerisinde birden fazla reklam seti oluşturmayı planlıyorsanız, buradan setinize bir isim verebilirsiniz.
# Örneğin aynı reklamı 18-25 yaş arası kişilere ayrı, 25-40 yaş arası kişilere ayrı reklam setlerinde gösterek ilerlemeyi planlıyorsanız bu bölüme karışıklık olmaması için isim ekleyebilirsiniz.
23- Halihazırda Facebook’tan paylaştığınız bir gönderinize Instagram’da reklam vermek istiyorsanız bu bölümden “Mevcut Gönderiyi Kullan” seçeneğine tıklayarak ilgili gönderiyi tercih edebilirsiniz. Ancak Instagram için Facebook sayfanızdan bağımsız yeni bir reklam oluşturmak istiyorsanız yine bu bölümden “Yeni Reklam Oluştur” diyerek görsel, metin ve bağlantıyı tekrardan oluşturabilirsiniz.
24- Instagram reklam verme adımlarına başlamadan önce Facebook sayfanıza bir Instagram hesabı bağlamanız gerektiğini belirtmiştim. Buradan ilgili Facebook sayfanızı tercih edebilirsiniz.
25- Daha önce sayfanıza bağladığınız Instagram hesabınızı da buradan tercih edebilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz hesap, reklamlarınız gösterileceği Instagram hesabıdır. Ancak bilmeniz de fayda var. Reklamlarınız Instagram profilinize yüklenmez, sadece o isimle gözükür ve bildirimler bu Instagram hesabınıza gelir.
# Bireysel reklamlar dışında bir firma veya işletme için reklam veriyorsanız, ilgili reklam hesabının işletme hesabı olması size fayda sağlayacaktır. Instagram hesabınızı işletme hesabı yapmak için “Instagram İşletme Hesabı” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.
26- Facebook sayfanızdaki (24. maddede seçtiğimiz sayfa) bir gönderiye reklam vermeyi planlıyorsanız, hangi gönderiye reklam vereceğinizi buradan tercih edebilirsiniz. Burada sayfanızda yayınlanan gönderiler tarih sırasıyla yeniden eskiye doğru listelenecektir.
27- Instagram reklamınız insanları internet sitenize yönlendirmeye yönelik ise ( örneğin satış sitesine ) Facebook pikselleri ile takibini yapmanızda fayda var. İlk defa reklam verenler için çok gerekli olmasa da ilerleyen aşamalarda sizin için büyük önem teşkil edecektir. Bu konuda hazırladığım şu iki yazıdan Facebook pikselleri ve dönüşümler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:
 28-  Instagram reklamınızı Facebook için de veriyorsanız, reklamınızın hangi platformda nasıl gözüktüğünü görmek için bu bölümü kullanabilirsiniz. Bazı reklam boyutları her reklam alanı için uygun olmayabilir. Bu alandan tüm reklam alanlarınızı kontrol ederek görselinizin uyumluluğunu test edin. 29-  Reklamınızın bir üst madde de seçtiğiniz platformda nasıl gözüktüğünü bu bölümden kontrol edebilirsiniz. 30-  Reklamınız hazır! “Sipariş Ver” butonuna tıklayarak reklamınızı incelemeye gönderebilirsiniz. Ortalama 15 dakika içerisinde reklamınızın onaylandığı bilgisi size bildirim olarak gelecektir. Hayırlı olsun!


Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapchat’in yeniden tasarlanan Android versiyonu yayında

Snap en sonunda yeniden tasarladığı Snapchat Android uygulamasını çıkardı. Şirket, 2018’in başından beri sı...

Facebook’tan Ölenler için Yeni Tributes Bölümü

Facebook, kaybettiğiniz sevdikleriniz hakkında paylaşımlar yapabileceğiniz yeni Tributes bölümünü kullanıma...

Facebook’dan Açıklama: Her Şeyi Başa Alıyoruz!

Facebook'un kişisel bilgileri sızdırma olayından sonra büyük oranda güven kaybetti. Bu durum her anlamda on...

Uzmanlardan ‘#10yearchallenge’ akımı uyarısı

Sosyal medyada hızla yayılan "10 Years Challenge" benzeri popüler akımlar veri güvenliğinde bazı olumsuzluk...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP