Facebook Hedef Kitle Oluşturma – Doğru Hedef Kitle Nasıl Yapılmalı?

Sosyal Medya 26 Kasım 2018 - 15:00 94 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Facebook Hedef Kitle Oluşturma – Doğru Hedef Kitle Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya hayatımızda olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Gün geçtikçe hayatımızdaki yeri ve önemi daha da  artmakta. Kullanıcı kitlesi bu kadar yoğun olan bir platformda ister istemez dijital pazarlama ve reklamcılık da çığ gibi büyümeye devam etmektedir.

 

Facebook Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, pazarlaması yapılacak olan ürünün kim tarafından ve ne amaçla alınacağı yönünden yapılan istatistiki bilgileri oluşturmaktadır. Facebook’ ta hepimizin karşısına sponsorlu gönderiler çıkmakta, bu gördüğümüz sponsorlu reklam ve içeriklerin arkasında hedef kile yatmaktadır. . Reklamı veren kişinin istediği demografik bilgileri ve ilgi alanlarını paylaşan Facebook, verilen reklamın potansiyel kitleye ulaşmasında baş etken.

Facebook Hedef Kitle Data Avantajı

İnsanlar her türlü bilgilerini Facebook’la paylaşmaktalar. Hangi okula gittiğimiz, hangi filmden hoşlandığımız, doğum tarihimiz, kiminle evlendiğimiz, yıl dönümümüz vs. gibi daha onlarca özel bilgilerimiz Facebook tarafından depolanmakta. Aslında kendi ellerimizle verdiğimiz bu datalara bakıldığından karşı tarafa bir nevi hayatımızla ilgili her şeyimizi kendi elimizle teslim etmiş olmaktayız. Facebook elindeki bu dataları kullanmak isteyen dijital medya üzerinden reklam yapmak isteyen kurum ve kişilere tam nokta atışı yapmasını sağlamaktadır.

 

Hedef kitleyi belirlerken yaş, cinsiyet, demografik bilgiler ve diğer ilgili alanları seçerek içeriğimizi istediğimiz kitleye tam olarak ulaştırmak mümkün. Facebook hedefleme belirlenirken oldukça fazla seçenek bizlere sunuyor İsterseniz konum olarak sadece semt veya küçük bir sokak bile seçerek hedef kitlenizi daraltmanız, reklam stratejinizi olumlu olarak etkileyebilir.

Vermek istediğiniz reklamı kimlerin görmesini istiyorsunuz? Bunların hepsi demografik bilgiler ve ilgili alanları cevaplıyor. Hedef kitlenin neredeyse en önemli bölümü diyebileceğimiz demografik bilgiler ve ilgi alanları, reklamınızı görmesini istediğiniz kullanıcılara göstermede size çok yardımcı olacaktır.

Doğru Hedef Kitle Oluşturulurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hedef kitle oluşturmak çok basit bir şeymiş gibi gözükse de aslında pek o kadarda basit bir şey değildir. Özensiz ve detaysız bir kitle oluşturmak sizi gerçek kitleden uzaklaştırmanın yanında verim alabileceğiniz kitledende uzaklaştırmakta. Reklamınızı görmesini istemediğiniz kullanıcılara ulaştırmamız, reklamınızın çöpe gitmesi ile bir nevi eş değer olmakta ve bununla beraber tamamen para kaybına yol açmakta.

Örneğin bir kitabevi işletiyorsunuz ve elinizde ‘Farmer Giles of Ham’ adlı bir fantastik kitabınız var. Facebook’ta bu kitap için reklam verip daha fazla ve etkili bir kitleye göstermek istiyorsunuz. Hedef kitlenizi nasıl seçerdiniz?

Bu hedef kitle seçimi tamamen yanlış ve detaysız. Bu şekilde verim alabileceğiniz sosyal medya kullanıcılarına kesinlikle ulaşamazsınız. Reklam vereceğiniz içeriğin ana konusunu direk yazmak sizi istediğiniz etkileşimi maalesef vermez. Bunun yerine biraz daha ince düşünerek ve empati kurarak hedef kitlenizi oluşturmaya çalışın. Kendinizi kullanıcı yerine koyun ve ‘ben bu kitabi nasıl biri olsam alırdım?’ sorusunu sormak, hedef kitlenizi oluşturmada yardımcı olacaktır.

Burada hedef kitleyi oluştururken önce reklam vermek istediğiniz kitabın yazarını, daha önce yazdığı kitapları ve ona yakın olan diğer fantastik kurgu kitaplarını beğenenleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca ‘şununla da eşleşmeli’ kısmını seçerek kitap satış sitelerinin Facebook sayfalarını beğenenleri ekleyebilir, hedef kitlenizi verimli bir şekilde daraltabilirsiniz. Bu hedef kitle sizi daha fazla etkileşime ve potansiyel müşteriye ulaşmanızda büyük yardımcınız olacaktır. (Hedef kitleler örnek amaçlı olduğu için fazla detaya girmedim. Verdiğim hedef kitle örnekleri kesinlikle çoğaltılabilir.)

 

 

 Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapchat’in yeniden tasarlanan Android versiyonu yayında

Snap en sonunda yeniden tasarladığı Snapchat Android uygulamasını çıkardı. Şirket, 2018’in başından beri sı...

Facebook’tan Ölenler için Yeni Tributes Bölümü

Facebook, kaybettiğiniz sevdikleriniz hakkında paylaşımlar yapabileceğiniz yeni Tributes bölümünü kullanıma...

Facebook’dan Açıklama: Her Şeyi Başa Alıyoruz!

Facebook'un kişisel bilgileri sızdırma olayından sonra büyük oranda güven kaybetti. Bu durum her anlamda on...

Uzmanlardan ‘#10yearchallenge’ akımı uyarısı

Sosyal medyada hızla yayılan "10 Years Challenge" benzeri popüler akımlar veri güvenliğinde bazı olumsuzluk...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP