e-Devlet’in Yeni Hizmeti Sayesinde Kredi Limiti ve Çek Bilgileri Ücretsiz Olarak Görüntülenebilecek

Teknoloji Haberleri 16 Mart 2019 - 11:23 613 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Birçok vatandaşlık işlemini gerçekleştirebildiğimiz e-Devlet, kredi limiti ve çek bilgilerini ücretsiz olarak öğrenmek isteyenler için yeni bir hizmeti devreye soktu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hemen hemen tüm resmi işlerini halledebildiği e-Devlet, yepyeni bir hizmetle vatandaşların yüzünü güldürmeyi başardı. Bu yeni hizmetle birlikte her ay bir kez olmak şartıyla kredi limitinizi ve çek bilgilerinizi öğrenebileceksiniz.

Bildiğiniz gibi kredi limiti, risk raporu gibi detaylara ücretsiz olarak erişmemiz imkansızdı. Birlikte çalıştığınız bankalar bile ücretsiz şekilde kredi limitinizi raporlamıyor. e-Devlet’in yeni hizmetinden önce Findeks ve benzeri platformlardan kredi limit bilgilerimizi belirli ücretler karşılığında öğrenebiliyorduk ancak artık buna gerek kalmadı.

Türkiye Bankalar Birliği’yle e-Devlet’in ortak çalışmasının sonucu olarak “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” adlı hizmet dün (14 Mart) aktifleştirildi. Yeni hizmetle birlikte kredi limit bilgilerimizi ve çek bilgilerimizi ücretsiz olarak denetleyebiliyoruz. Peki, bu hizmet nasıl kullanılıyor?

• Öncelikle TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte e-Devlet’e giriş yapmanız gerekiyor.

• Ardından karşınıza çıkacak ana sayfadaki arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak hizmetize erişim sağlıyoruz.

• Arama kısmından hizmete giriş yaptığınızda karşınıza “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ve “Çek Bilgileri” olarak iki farklı seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden birini seçip, ardından hemen altta bulunan butona basıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

• Açılan bu sayfada hizmetle ilgili bazı bilgiler ve sağ üstteki bir talep butonu yer alacak. Gereken bilgiyi edindikten sonra butona tıklayarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Diğer hizmetlerin aksine bu rapor anında size ulaşmıyor. Raporun düzenlenmesi için belli bir süre beklemeniz gerekiyor ve işlem tamamlandığında SMS ile bilgilendiriliyorsunuz.

• Unutmadan tekrar hatırlatalım; bu hizmeti ayda bir kere kullanma limiti bulunuyor. Başvurunuzu yaptığınızda aynı sayfayı tekrar ziyaret ederseniz aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaşacaksınız.

Bahsi geçen hizmet henüz dün aktifleştirildiği için sistemde yoğunluk yaşanıyor olabilir. Bu sebepten dolayı birkaç gün boyunca rapor talebi oluştururken zorlanabilirsiniz. 

(Düzenleme dipçesi: Bahsi geçen hizmet henüz E-Devlet Mobil uygulamasına getirilmiş değil. Hizmet, Mobil uygulamaya da geldiğinde haberimizi güncelleyeceğiz.Emir SARI

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android’de Pil ve Veri Tüketen Sahtekarlık!

Dolandırıcılar, Android'de masum geliştiricilerin reklamlarının arkasına video gizleyerek ceplerini doldurd...

BenQ kablosuz taşınabilir LED projektörle eğlence dilediğiniz yerde sizinle

BenQ, dijital yaşam tarzı trend belirleyicilerinin kablolardan kurtulması ve her ortamda büyük ekran eğlenc...

İşte karşınızda yeni Apple AirPods

Apple’ın kablosuz kulaklık modeli AirPods yenilendi. Artık kablosuz şarj kutusu ile birlikte geliyor. Hatta...

Yeni iMac’ler 9399 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu

Dün sizlere Apple’ın 25 Mart etkinliğinde tanıtması beklenen yeniliklerden bahsetmiştik. Bugün de Apple’ın ...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP